Duanın gücüne her zaman inan biriyimdir. Allaha yalvarmak, istemek, dilemek her şeyden önce hayırlısını istemek ve hayırlı olanı dilemektir. Önemli olan Yüce yaradan bizim için en iyisini bilir. Hayırlısı ile istemek son derece önemli.

İnsanoğlu doyumsuzdur. Hep daha fazlasını ister. Hep en olmak ister. En güzel arabaya binmek, en güzel eve sahip olmak, en güzel giyinen olmak ister. Enler için savaşıp isteriz. Rahmetli annem ile sohbetlerimizde zaman zaman “Hayırlısı ise olsun” dediğinde içimden kızardım ona, anlamazdım hayırlısı ile istemenin önemini. Yıllar insanoğlunu hem büyütüyor hem de farkına varmasını sağlıyor. Ben artık her isteğimin başına “hayırlısı ise” demeyi ihmal etmiyorum. Veya “Rabbim hayırlısı değil ise hayırlı eyle öyle ver” demeyi. Allahtan bir şey isterken bizim için hayırlı mı, hayırsız mı bunu ancak yaradan bilir. Diyelim ki bir araba istiyoruz ve alamıyoruz. Veya o arabayı almaya paramız yetmiyor. Veya kıl payı tam alacakken başkası alıyor.. Aman bizde bir dert, bir keder içimiz içimizi yemeler. Hiç düşündün mü Allah seni neyden koruyor. Belki o arabayla kaza yapacaksın. Birine zarar vereceksin veya kendine zarar vereceksin. O yüzden isterken, alırken, talep ederken muhakkak “hayırlısını” isteyin bakın o zaman hayat sizin için başka kapıları nasıl açacak.

 

“Allah herkesin yolunu açık etsin”

Ne güzel bir duadır: “Allah herkesin yolunu açık etsin” bu duayı ettiğin anda hayatında mucizelere   tanık olmamak imkansız . Allah iyi kullarını sever, korur iyilik yapanı sever. Seni üzen için bile iyi dileklerde bulun dua et en büyük cezadır ona… Seni üzeni dua ile taçlandır. Üzen üzülür. Sen güzellikler yaşatırsan güzellikler ile karşılaşırsın. İyilik yaparsan, iyilik bulursun. Unutma: Hiç kimse yaşattığını yaşamadan ölmez!

Kendin için istediğini başkaları içinde iste Allah’ın bereketi sonsuz. Sana da, bana da, ona da yeter. İste ilk önce kendin için, sonra başkaları için iste. Duanın gücüne iyi niyetine güven.

-Şükret Olsun Kitabımdan-